Ognjičevo mazilo in macerat (z receptom)
08. september 2013
Zdravilni ognjič (Calendula officinalis) je vsestransko uporaben. Deluje antimikrobno, fungicidno, protivnetno, virucidno in imunostimulativno, vendar pa je po drugi strani tako blag, da je varen za uporabo tudi pri dojenčkih, otrocih, kroničnih bolnikih in starejših. Nabiramo ga vse od junija pa do septembra.
V naši družini ga uporabljamo že desetletja, mene pa spremlja že tako rekoč od rojstva. Moja mami mi je z njim kot dojenčku mazala temence, sem in tja pa tudi vneto ritko. Babica je z ognjičevo kremo negovala razpokano kožo na petah. Oče ga uporablja za ureznine in razdraženo kožo, mami pa ga je uporabljala za opekline in odrgnine. Tudi jaz ga imam izredno rada, zato roma v številne moje kozmetične in terapevtske recepture. :)
Ali veste, da napoveduje dež? V kolikor je po sedmi uri zjutraj cvet še zaprt, bo tisti dan deževalo. :)
Naštejmo za kaj vse ga lahko uporabite tudi vi:
Ognjičev macerat
Macerati so oljni izvlečki. Človeka spremljajo že stoletja ali celo tisočletja in so del tradicionalnega zeliščarstva tudi v Sloveniji. Sprva so jih izdelovali predvsem na svinjski (ali drugi živalski) maščobi, kasneje pa smo kot osnovo pričeli uporabljati rastlinska olja. Ljudje še vedno za izdelavo maceratov najpogosteje uporabljajo olivno olje, vendar pa je izbor olja odvisen od namena uporabe, zato oljčno olje ni nujno najboljša izbira. Če vas izdelava maceratov in mazil zanima bolj podrobno, vam toplo priporočam poglobljen spletni tečaj Macerati in mazila, na katerem tradicionalna znanja združim z najnovejšimi fitoterapevtskimi dognanji in vam tako omogočim izdelavo vrhunskih oljnih izvlečkov in kozmetičnih ter terapevtskih izdelkov iz njih. Naučim vas tudi formuliranja receptur za mazila (ognjičevo, smiljevo, šentjanževo, gabezovo ali katerokoli drugo mazilo po želji), ki jih nadgrajujete z aktivnimi učinkovinami za že bolj intenzivno delovanje.
Ognjičev macerat deluje protivnetno in vulnerarično, kar pomeni, da pospešuje regeneracijo celic in celjenje ran, saj spodbuja rast novega tkiva. Uporabljamo ga pri sončnih opeklinah in za nego brazgotin. Blagodejno deluje na suho in občutljivo kožo, pri razpokani koži na rokah in stopalih, pri težavah z venami ter za nego razpokanih bradavic pri ženskah, ki dojijo. Ognjičev macerat je naravno kozmetično sredstvo, ki ščiti in neguje tako zrelo, kot tudi mlado kožo in je pomembna sestavina preparatov za nego telesa – mila, kreme, šamponi ipd. Priporočam ga tudi proti pleničnemu izpuščaju pri dojenčkih ter za temence.
Ognjičev macerat je uporabljen tudi v naši mesečni recepturi obnovitvene kreme za roke s fitosteroli.
Ostali ognjičevi izvlečki in drugi načini uporabe
ČAJ: Pri notranji uporabi ga uživamo kot čaj za čiščenje krvi, pri želodčnih in črevesnih boleznih, za uravnavanje menstruacije, blaženje krčev in odvajanje vode iz telesa. Z njim si pomagamo tudi pri razjedah v ustih in boleznih dlesni, mladostnikom pa bo prišel prav pri čiščenju aknaste in mozoljaste kože. Čaj si pripravimo tako, da poparimo 1 do 2 čajni žlički suhih ali svežih cvetov s skodelico vrele vode, pustimo stati 5 do 10 minut in precedimo. Ognjič je zelo zdravilen, vendar je potrebno opozorilo: notranje uživanje odsvetujejo nosečnicam.
TINKTURA: Pri notranji uporabi je namenjena enakim težavam, kot čaj. Pomaga tudi pri blaženju težav v menopavzi, pospešuje nastajanje in izločanje žolča in preprečuje infekcije. Zunanje jo uporabljamo (razredčeno s prekuhano vodo) kot obkladek pri pretegnjenih mišicah, podplutbah, oteklinah, preležaninah in zmečkaninah.
DEKORACIJA: Ognjič lahko uporabimo tudi kot dekoracijo na krožnikih, ko postrežemo jedi, ali pa kot dekorativen dodatek dišeči kopalni soli, ki jo izdelamo doma.
KULINARIKA: Cvetne lističe lahko dodamo solatam in omakam ali pa jih uporabimo za barvilo pri nekaterih jedeh (npr. pri rižu).
Za kaj vse ga pa radi uporabite vi? :)
OPOZORILO: Kljub temu, da je ognjič zelo blagodejen, njegovi izvlečki pa primerni tudi za občutljive ljudi, lahko nekatere osebe razvijejo nanj alergijo. Zato bodite pri uporabi vedno pozorni oz. se ognjičevim izvlečkom izogibajte, če veste, da ste nanj preobčutljivi.
Ognjičevo mazilo (recept)
Ognjičevo mazilo je eno najbolj zaželenih mazil. Je izredno široko uporabno, hkrati pa je njegova priprava dokaj enostavna, zato je škoda, da ga kupujete. Iz samo nekaj osnovnih sestavin ga lahko izdelate sami, ob tem pa veste kaj vse ste vanj dali in ste lahko pomirjeni s tem, da so uporabljene sestavine zares kakovostne, v vašem mazilu pa se ne skriva nič, česar v njem ne bi želeli imeti.
Pa si poglejmo kako si lahko ognjičevo mazilo izdelate sami.
RECEPT: Negovalno ognjičevo mazilo (100g)
Sestavine:
- 58,9 g ognjičevega olja (macerat v olivnem olju)
- 30 g karitejevega masla
- 10 g čebeljega voska
- 0,1 g vitamina E
- 1 g eteričnega olja prave sivke (Lavandula angustifolia)
* OPOMBA: Iz enake recepture lahko izdelamo tudi sivkino, smiljevo, kamilično, šentjanževo, gabezovo ali drugo mazilo. V tem primeru le ognjičev macerat zamenjamo za drugega. Glede na želje lahko v mazilo vključimo še ostale terapevtske sestavine ali druga eterična olja (glede na želeno delovanje).
Navodila za izdelavo:
V vodni kopeli segrevamo ognjičevo olje, čebelji vosek in karite maslo toliko časa, da se vse popolnoma raztopi. Dobro premešamo in dodamo vitamin E ter eterično olje sivke. Nalijemo v dezinficirane lončke in počakamo, da se ohladi, preden zapremo.
Uporaba:
Mazilo uporabimo na suhi in čisti koži. Ognjičevo mazilo bo blažilo razdraženo kožo, celilo opekline in odrgnine ter vneto in pordelo kožo. Pomagalo bo blažiti posledice pikov insektov in žuželk, uporabimo pa ga lahko tudi pri raznih izpuščajih, kožnih alergijah in glivičnih obolenjih. Negovalo bo razpokano, grobo in suho kožo.
Ognjičevo mazilo je blagodejno in varno tudi za nosečnice, dojenčke in otroke ter občutljive osebe. Uporabno je za vso družino!
P.S. Sicer je ognjič odličen tudi za nego aknaste kože, vendar pa za ta primer bolje uporabiti emulzije in ne mazil, saj so mazila za aknasto kožo pretežka, preveč mastna, poleg tega pa vosek in določena olja (med njimi tudi olivno) delujejo komedogeno, kar pomeni, da mašijo pore in lahko tako še dodatno poslabšajo stanje aken.
Želiš izvedeti več? Pridruži se mi!
Spletni tečaj: Macerati in mazila
Te navdušuje izdelovanje domačih zeliščnih izvlečkov in maceratov? Na spletnem tečaju Macerati in mazila te popeljem preko izdelave in uporabe kar 20 različnih maceratov iz lokalnih zdravilnih rastlin ter ti podam kar 20 različnih receptur za ustvarjanje kozmetičnih in terapevtskih izdelkov z blagodejnimi macerati. Kaj vse izveš?
Ali macerate delamo s svežimi ali suhimi zelišči? Po toplem ali hladnem postopku? Na soncu ali v senci? Kar nekaj rastlin zahteva poseben postopek izdelave macerata, med njimi tudi smilj, šentjanževka, gabez in bršljan. Večina ljudi izdeluje preveč šibke macerate, zato žal ne morejo dajati želenega delovanja, zato je včasih potrebna tudi dvojna maceracija. Nauči se jih izdelati pravilno, da bodo kar se da kakovostni in učinkoviti!
Zaupam ti tudi s katerimi olji je smiselno pripravljati macerate, kako jim podaljšamo obstojnost, kdaj nabiramo rastline, da bodo macerati najboljši ter iz katerih rastlin maceratov nima smisla izdelovati. Podrobno bomo pogledali izdelavo in uporabo 20 različnih maceratov, čaka pa te tudi 20 receptov za kozmetične in terapevtske izdelke z njimi.
Popeljem te tudi skozi vse sestavine, ki jih v mazilih uporabljamo ter ti namignem katere aktivne učinkovine bodo naredile tvoje mazilo še bolj učinkovito. Naučim te formuliranja različnih mazil in prilagajanja receptur željam in potrebam. S tabo delim tudi najpogostejše izzive pri izdelavi in trike kako jih rešiti.