Pridruži se mi na popotovanju do lepe kože, prejmi e-priročnik "Spoznaj svojo kožo" in zasij v vsej svoji lepoti!
Pridruži se mi

Spomladansko razstrupljanje z aromaterapijo

28. marec 2018

Spomladi veliko ljudi začuti potrebo po čiščenju. Pa ne samo generalnem čiščenju doma, pač pa tudi temeljitem čiščenju telesa. Pomlad je odličen čas za detoksikacijo, saj z njo očistimo telo toksinov, obnovimo energijo in se pripravimo na prihajajoče poletje. Razstrupljanje z aromaterapijo je enostavno in učinkovito. Poglejmo kako si lahko pomagamo sami.

Kaj je razstrupljanje in zakaj ga izvajati?

Razstrupljanje ali detoksikacija je proces, pri katerem se telo prečisti škodljivih snovi, ki se vztrajno, skozi čas, nabirajo v našem telesu. Kemikalije dobimo v telo s hrano, kozmetiko, zrakom in iz okolja, druge odpadne snovi pa nastajajo v telesu tudi pri naravnih presnovnih procesih. Organi, ki se najpomembnejši pri razstrupljanju telesa, so jetra, ledvice, črevo, pljuča, limfni sistem, kri in koža. Detoksikacija je stalen in naraven proces, ki ga telo deloma izvaja samo, vendar pa je zelo priporočljivo, da mu občasno pomagamo tudi mi, saj se v današnjem času strupov v telesu nabere enostavno preveč. S tempom življenja, ki ga imamo, in z vsemi škodljivimi navadami, se telo samo ne zmore razstrupljati sproti, zato je prav, da mu vsaj enkrat do dvakrat na leto ponudimo pomoč.

Kaj pridobimo z razstrupljanjem telesa oz. organizma?

  • izboljšamo imunski sistem,
  • povrnemo/povečamo si moč in energijo,
  • izboljšamo splošno počutje,
  • odpravimo zakisanost telesa (tudi boj proti kandidi),
  • izboljšamo in uredimo prebavo,
  • izgubimo kak kilogram,
  • izboljšamo videz kože (na telesu in obrazu),
  • izboljšamo pretok limfe in
  • se spopademo s celulitom.

Razstrupljanje telesa ni nekaj, s čimer bomo opravili »na hitro«. Tako, kot se strupi v našem telesu niso čez noč nabrali, jih tudi ne bomo čez noč počistili, zato ne hitite in pustite telesu čas, da opravi svoje delo.

Načini razstrupljanja

Vsak človek mora sam odkriti način razstrupljanja, ki mu najbolj ustreza. Nekateri se odločijo za postenje in se v tem času popolnoma odpovedo hrani, zopet drugi pa si pri čiščenju zgolj pomagajo s čaji ali superživili. Čistilne kure pogosto vsebujejo zelenjavne in sadne sokove, zelo dobrodošla v času detoksikacije je tudi kura s pitjem glinene vode, zeolita ali kokosove vode. Mnogi se v tem času odločijo za klistir ali hidrokolonoterapijo ter tako poskrbijo tudi za čiščenje črevesja. Ne glede na to, za kateri način se odločite, je vedno pomembno, da v času razstrupljanja uživamo čim manj predelane hrane (najbolje je uživanje presne hrane), odpovedati se je potrebno alkoholu, kofeinu, sladkorju in vsem umetnim živilom ter nujno poskrbeti, da zaužijemo dovolj tekočine, predvsem vode.

Ob pomladanskem čiščenju svojega organizma pa vsekakor ne pozabite nameniti nekaj pozornosti tudi svoji koži. Krtačenje, pilingi in posebna nega bo dobro dela tudi naši koži in tako proces še pospešila. Tudi razstrupljanje z aromaterapijo je zelo učinkovito. Pri tem so nam v veliko pomoč eterična olja.

Pospešimo pretok limfe

Limfni sistem predstavlja pomemben del našega imunskega sistema in človekovega zdravja, saj je njena osnovna naloga to, da iz tkiv odplavlja škodljive snovi. Pri svojem delovanju nima »pogonskega« organa (tako kot ima krvožilni sistem srce), pač pa jo spodbuja predvsem delovanje mišic. Če je mikrocirkulacija poslabšana, se pričnejo odpadne snovi kopičiti v telesu, kar se navadno odraža v otekanju določenih delov telesa ter nastanku celulita. S čim lahko poskrbimo za dober limfni obtok?

  • Gibajmo se: Redna telesna vadba je ključnega pomena za dober pretok in najboljša formula za uspeh.
  • Pijmo dovolj vode: Če ne pijemo dovolj, naš limfni sistem ne more delovati optimalno. Zato je zelo pomembno, da je naše telo ves čas ustrezno hidrirano.
  • Limfna drenaža: Tudi če si razvajanja ne privoščimo v kozmetičnem salonu, lahko z nežno masažo sami spodbudimo limfni obtok. Pomembno je, da masažo izvajamo vedno v smeri proti srcu. Pri tem lahko uporabiš tudi našo formulacijo za Anticelulitni losjon za čvrsto kožo, ki še dodatno pospeši limfo, hkrati pa pozitivno vpliva na čvrstost in deluje anticelulitno.
  • Pri prhanju izmenjujmo vroč in mrzel vodni curek: Vročina razširi krvne žile, zaradi mraza pa se te spet skrčijo. To spodbudi tako prekrvavitev kot pretok limfe.
  • Pravilno dihajmo: Delovanje limfnega sistema je odvisno od tega, kako dihamo. Poskrbite za trebušno dihanje.
  • Suho ščetkanje pred prhanjem: Suho ščetkanje ali frotiranje z grobo brisačo blagodejno vpliva na delovanje limfnega sistema, saj pospeši njen pretok. Pomembno je, da vedno ščetkate v smeri proti srcu. Za še dodatno delovanje lahko uporabiš našo formulacijo 2v1 piling gel za prhanje, ki s pomočjo mehanskih eksfoliantov našo kožo dodatno prekrvavi in spodbudi odvajanje odpadnih snovi.
  • Razstrupljanje z aromaterapijo: uporabljajmo eterična olja, ki nam bodo pri tem pomagala.

Razstrupljanje z aromaterapijo

Eterična olja nam nudijo učinkovito podporo v času razstrupljanja, ne glede na to za katero metodo se odločimo. Aromaterapijo lahko vključimo v vsakodnevne navade ali pa si jo privoščimo kot razvajanje. Naša koža bo na novo zadihala!

Pri tretmajih izberemo taka eterična olja, ki razstrupljajo, spodbujajo pretok limfe in prekrvavitev ter odvajajo vodo iz telesa. Po želji lahko dodamo tudi tista, ki delujejo kot lipolitiki in tako poskrbimo tudi za pomarančasto kožo s celulitom. Navadno izbiramo med eteričnimi olji agrumov, kot so limona, grenivka in sladka pomaranča. Odlična so tudi eterična olja brina in rožmarina ter ciprese in cedre.

Kopel in piling za razstrupljanje

Na kakšen način lahko uporabimo eterična olja in kako izvajamo razstrupljanje z aromaterapijo?

Kopeli

Kopeli so odličen način za razstrupljanje z aromaterapijo. Z dodatkom pravih eteričnih olj bodo še dodatno pospešile čiščenje telesa. Pomembno je, da se v času kopeli popolnoma sprostimo in umirimo svoje misli.

RECEPT: Aroma kopel za razstrupljanje*
*Če nimate kadi, si lahko naredite nožno detox kopel

  • 2 zvrhani žlici nejodirane in nerafinirane morske soli
  • 2 kapljici eteričnega olja pelargonije (Pelargonium x asperum)
  • 2 kapljici eteričnega olja limone (Citrus limon)
  • 1 kapljice eteričnega olja rožmarina (Rosmarinus officinalis)
  • 1 kapljica eteričnega olja brina (Juniperus communis)

Pred kopeljo telo suho skrtačimo ali sfrotiramo z grobo brisačo (vedno v smeri proti srcu). Kopalno sol dodamo kadi, ko je že popolnoma napolnjena z vodo. Sprostimo se in svoje misli osredotočimo na razstrupljanje. Z vizualizacijo odvajanja toksinov iz telesa bomo proces še spodbudili. V kopeli uživamo 20 minut vsaj enkrat tedensko. 

Masaže

Masaže so za telo zelo blagodejne. V procesu razstrupljanja bo primerna masaža poskrbela za  pretok limfe in pospešeno čiščenje telesa, pri ženskah jo lahko kombiniramo tudi z anticelulitno masažo.

RECEPT: Anticelulitno masažno olje

  • 30 ml mandljevega olja
  • 20 ml lešnikovega olja
  • 9 kapljic eteričnega olja grenivke (Citrus paradisi)
  • 5 kapljic eteričnega olja atlaške cedre (Cedrus atlantica)
  • 4 kapljice eteričnega olja rožmarina (Rosmarinus officinalis)
  • 4 kapljice eteričnega olja limonske trave (Cymbopogon flexuosus)

Majhno količino masažnega olja vtrite v problematične predele in masirajte vsaj 10 minut. Masiramo vedno v smeri proti srcu, da pospešimo krvni in limfni pretok in pospešimo izločanje odpadnih snovi iz telesa. Ponavljamo vsaj vsak drugi dan.

Pilingi

V času detoksikacije je zelo priporočljivo uporabljati tudi pilinge za telo in obraz. Kot osnovo lahko uporabite sol ali sladkor (za obraz druge nežnejše eksfoliante), ki jim dodate eterična olja, ki bodo razstrupljanje še spodbudila.

RECEPT: Razstrupljevalni piling telesa

  • 3 žlice sveže zmlete kave
  • 3 žlice rjavega sladkorja ali soli
  • 2 žlici hladno stiskanega rastlinskega olja
  • 2 kapljici eteričnega olja grenivke (Citrus paradisi)
  • 2 kapljici eteričnega olja ciprese (Cupressus sempervirens)
  • 2 kapljici eteričnega olja himalajske cedre (Cedrus deodara)

Piling s krožnimi gibi nanesemo na kožo in vmasiramo. Izvajamo najmanj 5 minut in ponavljamo dvakrat tedensko.
 
OPOMBA: Pripravki niso primerni za nosečnice in v času dojenja.



Košarica

Zapri