Pridruži se mi na popotovanju do lepe kože, prejmi e-priročnik "Spoznaj svojo kožo" in zasij v vsej svoji lepoti!
Pridruži se mi

Poletna nega kože za daljšo in lepšo porjavelost

31. julij 2018

Koža potrebuje poleti posebno pozornost in prilagojeno nego. Tudi, če se soncu v najbolj problematičnih urah izogibamo in uporabljamo kreme z zaščitnim faktorjem, UV žarki vseeno pustijo posledice na naši koži. Sonce kožo izsuši, pospešuje razkrajanje kolagenskih vlaken in povečuje stopnjo oksidativnega stresa. Če nismo dovolj pazljivi in nas opeče sonce, pa se koža bori še z vnetjem, rdečico in drugimi poškodbami. Zato si poglejmo, kako lahko koži na naraven način pomagamo sami. Izdelali bomo poletni »putrček« za telo, ki bo na koži deloval regenerativno in protivnetno, hkrati pa bo poskrbel za lepšo in daljšo porjavelost ter kožo hranil. Koža bo gladka, mehka in sijoča.

Naravne sestavine za poletno nego kože

Snovi v rastlinskih oljih in maslih

Hladno stiskana in nerafinirana rastlinska olja in masla poleg nege koži nudijo tudi koristne snovi - polifenole, fitosterole, antioksidante in številne druge blagodejne spojine, ki kožo ščitijo, jo regenerirajo ter ji nudijo protivnetno delovanje. Poglejmo posamezne skupine snovi, ki se nahajajo v rastlinskih oljih in so pomembne za poletno nego kože.

Karotenoidi

Gre za močne antioksidante, ki dajejo rastlinam in olju iz njih značilno oranžno do rdečo barvo. So odlični v boju proti prostim radikalom in delujejo fotoprotektivno, kar pomeni, da preprečujejo poškodbe zaradi UV žarkov. Veliko karotenoidov vsebujeta olje rakitovca in buritijevo olje.

Fitosteroli

Gre za rastlinske sterole, ki sodelujejo pri tvorbi lipidnega plašča in ščitijo našo kožo, jo pomirjajo, zmanjšujejo vnetja ter omilijo rdečico in srbečico. Pomembni so pri ohranjanju prožnosti kože in jo ščitijo pred UV žarki, delujejo tudi kot antioksidanti. Veliko jih vsebujejo avokadovo, konopljino in sezamovo olje.

Tokoferoli

Poznamo štiri vrste tokoferolov: alfa, beta, gama in delta, njihova moč pada od prvega proti zadnjemu. Gre za močne antioksidante, ki ščitijo maščobe pred oksidacijo in preprečujejo, da bi postale žarke, hkrati pa se na naši koži bojujejo proti prostim radikalom. V koži zadržujejo vlago, skrbijo za njeno prožnost, zmanjšujejo škodljive posledice UV žarkov, delujejo protivnetno in spodbujajo regeneracijo. Nahajajo se v številnih oljih, največ pa ga vsebujejo olja rakitovca, malinovih semen in pšeničnih kalčkov. Tokoferole skupno poimenujemo tudi vitamin E, ki ga lahko kupimo kot samostojno sestavino in jo dodajamo kozmetičnim izdelkom.

Polifeonoli

Gre za izredno močne antioksidante, ki uničujejo proste radikale, delujejo protivnetno in varujejo vitamin C pred oksidacijo. Veliko jih najdemo v olju rakitovca, olju granatnega jabolka in olju šipkovih semen. V hrani jih v večjem deležu zasledimo v vinu, pravem čaju, presnem kakavu ter številnem sadju in zelenjavi.

»Poletna« rastlinska olja

Buritijevo olje
Spada med olja, ki so najbolj bogata s karotenoidi in drugimi antioksidanti. Ima sposobnost absorbirati velik del UV žarkov (kot samostojna zaščita ne zadostuje!), zavira nastanek prostih radikalov in preprečuje poškodbe zaradi sonca. Pomirja kožo in preprečuje njeno izsuševanje, podaljšuje porjavelost, koži pa daje lep ten in sijoč videz.

Olje plodov rakitovca
Vsebuje ogromno tokoferolov, karotenoidov in fitosterolov. Ima močno antioksidativno, pomlajevalno in regenerativno delovanje. Na koži deluje protivnetno in obnavlja celice, kožo hrani in neguje.

Korenčkovo olje
Gre za macerat, torej oljni izvleček, ki ga lahko pripravite sami ali pa ga kupite. Vsebuje veliko beta karotena, ki se v telesu pretvori v aktivno obliko – vitamin A. Na kožo deluje pomlajevalno, saj pospešuje epitelizacijo. Deluje antioksidativno in fotoprotektivno, pospešuje celjenje in blaži razdraženo kožo. Tonizira kožo ter jo naredi bolj mladostno.

"Poletna" rastlinska masla

Rastlinska masla za kožo

Kakavovo maslo
Na koži ima emolientno delovanje, ščiti jo pred zunanjimi vplivi in jo regenerira. Dobro se obnese pri grobi in suhi koži, saj jo prijetno mehča in jo naredi bolj gladko. Podaljšuje porjavelost, zato je pogosta sestavina v izdelkih za poletno nego kože. Spada med trša masla.

Karitejevo maslo
V primerjavi s kakavovim maslom je karitejevo mehkejše in bolj kremasto. Je odlična izbira pri razdraženi in alergijski koži, deluje regenerativno in protivnetno. Je ena izmed najboljših izbir za suho in poškodovano kožo, hkrati pa na kožo deluje antioksidativno in ščiti pred UV žarki (vendar vsekakor ne dovolj, da bi predstavljalo samostojno zaščito!).

"Poletna" eterična olja

Prava sivka (Lavandula angustifolia)
Eterično olje sivke je odlično za poletno nego kože. Blaži opečeno kožo, preprečuje nastajanje mehurjev in pospešuje regeneracijo. Je eno najbolj univerzalnih in varnih eteričnih olj.

Laški smilj (Helichrysum italicum)
Eno najboljših eteričnih olj za obnavljanje kože. Spodbuja nastajanje kolagena, zmanjšuje gubice in skrbi za regeneracijo kože. Ima specifičen vonj, zato preverite ali vam je všeč, preden zanj odštejete celo premoženje (ki ga je vsekakor vredno!).

Poprova meta (Mentha x piperita)
Eterično olje poprove mete vsebuje mentol, zato na koži nudi prijeten občutek hlajenja, hkrati pa deluje tudi proti srbečici. Odlično za poletno nego kože, vendar pa bodite s koncentracijo previdni, saj lahko v previsoki koncentraciji draži kožo.
 

RECEPT: Poletni »putrček« za telo

Sestavine v poletnem maslu za telo so skrbno izbrane in bodo poskrbele tako za regeneracijo vaše kože, kot tudi podaljšanje porjavelosti. Uporabljene sestavine imajo protivnetno in regenerativno delovanje ter vsebujejo karotenoide, fitosterole in tokoferole.

Regenerativna nega kože poleti

Sestavine

  • 25 g karite masla
  • 15 g kakavovega masla
  • 5 g čebeljega voska*
  • 25 g kokosovega olja
  • 14,4 g sezamovega olja
  • 10 g macerata korenja
  • 5 g buritijevega olja
  • 0,1 g vitamina E
  • 0,5 g eteričnih olj

*Opomba: Čebelji vosek je naravni material in njegova trdota se razlikuje od serije do serije. Če bi želeli tršo strukturo masla za telo, mu dodajte malce več voska in za enak delež zmanjšajte enega izmed masel ali olj. Če pa bi želeli mehkejšega, delež voska zmanjšajte in za enak delež povečajte enega izmed masel ali olj.

Priprava

  • Korak 1: Natehtajte čebelji vosek, karitejevo maslo in kakavovo maslo ter jih v ognjevarni posodi postavite na vodno kopel. Občasno pomešajte in počakajte, da se stopijo.
  • Korak 2: Med tem v drugi čaši natehtajte rastlinska olja.
  • Korak 3: Ko je zmes iz prvega koraka stopi, jo odstavite z vodne kopeli in počakajte, da se nekoliko ohladi.
  • Korak 4: Zmesi iz prvega koraka dodajte olja, ki ste jih natehtali v drugem koraku. Dodajajte jih počasi in ves čas mešajte z metlico, da ne bodo nastale grudice.
  • Korak 5: Zmes postavite v hladilnik, da pospešite ohlajanje. Na vsake toliko dobro premešajte in pazite, da ne nastanejo gubice.
  • Korak 6: Ko temperatura zmesi pade pod 40°C, dodajte vitamin E in eterična olja. Za regeneracijo kože svetujem eterično olje prave sivke in laškega smilja, za hladilni učinek pa lahko dodate tudi kakšno kapljico eteričnega olja poprove mete. Dobro premešajte.
  • Korak 7: Maslo nadevajte v primerno embalažo in počakajte, da se popolnoma ohladi.
  • Korak 8: Zaprite lončke, jih opremite z etiketo in shranite na hladno in suho mesto. Če je maslo bolj mehke strukture, ga lahko po želji hranite tudi v hladilniku, ni pa nujno.

Uporaba

Maslo v tankem sloju nanesite na čisto kožo in ga nežno vtrite. Svetujem redno uporabo po vsakem sončenju oz. kot večerno nego.

Ker »putrček« vsebuje olja, ki so bogata s karotenoidi, je intenzivno oranžne barve. Kože ne obarva, lahko pa pusti sled na svetlih oblačilih, zato svetujem uporabo zvečer pred spanjem.

Maslo bo na sobni temperaturi v trdni obliki (odvisno od količine in trdote voska), vendar se ob stiku s kožo prične takoj topiti in se zato z lahkoto nanaša.

Če ste pri izdelavi uporabili sveže sestavine, bo imeli maslo za telo rok uporabe vsaj 9 mesecev.


 

Naravni kotiček priporoča

Zgornja receptura je krasna za poletno nego, a naša koža v tem času potrebuje še kaj drugega. Če jo želiš pripraviti na sončenje ali ji podariti kar se da lepo barvo, ti svetujem, da v svojo rutino vključiš tudi:

Za pripravo kože na sončenje2v1 piling gel za prhanje 
Ker želimo svojo kožo pripraviti na poletje in lepšo ter bolj enakomerno zagorelost, sem gelu za prhanje dodala mehanske eksfoliante. Mehanski piling bo pomagal odstraniti poroženele odmrle celice ter kožo naredil bolj mehko in gladko. Zato bo tudi omogočal lepši poletni ten in ob redni uporabi zmanjšal običajno luščenje kože po koncu dopusta ali poletja. Čistilni gel pa bo poskrbel tudi za odstranitev ''poletnih'' kozmetičnih izdelkov, kot so kreme za sončenje, masla za telo, marmelade ...
Zahtevnost izdelave 3 / 5

Za hitrejše nabiranje barveMarmelada za hitrejšo porjavitev
Poletni putrček za telo bo podaljševal porjavelost, ne bo ti je pa pomagal hitreje pridobiti. Temu je namenjena poletna marmelada, v kateri so sestavine, ki pospešujejo sintezo melanina. Naša koža z njeno pomočjo hitreje razvije rjav videz ob manjši izpostavljenosti soncu, hkrati pa so v formulaciji dodane tudi učinkovine, ki kožo pomirjajo in preprečujejo razvoj rdečice. Naša koža bo zato bolj zdrava, bolj rjava in bolj sijočega videza. Koža bo zaradi velike količine karotena, ki je v marmeladi dodan kar z dvema sestavinama, hitreje porjavela in obdržala ten še dolgo po tem, ko ne bomo več na morju.
Zahtevnost izdelave 2 / 5 (tudi za začetnike)

Za pomiritev kože po izpostavljenosti soncuSmiljev losjon za po sončenju
Z losjonom koži zagotovimo intenzivno hidratantno nego, saj je med drugim obogaten tudi s hialuronsko kislino. Ker nas v poletnem času hote ali nehote ujamejo sončni žarki, je losjon namenjen tudi obnovi naše kože in je nabit z regenerativnimi sestavinami, ki bodo tvojo kožo pomirile, spodbujale obnovo, blažile morebitne opekline ali vnetja in jo nežno negovale. Smilju (ki ga lahko, če ti ni ljub, nadomestiš s kakšnim drugim botaničnim ekstraktom) se pridružujejo tudi šentjanževka, sivka, poprova meta in seveda za poletje nenadomestljiva aloe vera.
Zahtevnost izdelave 1 / 5 (tudi za popolne začetnike)

Za piko na i z dodatnim tenom in sijajemBronzing losjon 
Rešitev za takojšen videz zagorele polti so obarvani losjoni! Po nanosu bo koža navlažena, takoj nežno obarvana in z zapeljivim sijajem. Odtenek in moč obarvanosti lahko prilagajaš svojim željam, tako da bo losjon točno tak, kot ga želiš. Bleščice dodajo sijoč videz, aktivne sestavine kožo navlažijo in negujejo, naravni film-formerji pa povečajo obstojnost obarvanosti na koži. Formulacija je delno vodoodporna in brez težav prestane poletno potenje, rahel dež ali namakanje nog v morju. Kljub temu pa losjon s kože brez težav spereš z gelom za prhanje. Obarvan losjon zakrije tudi številne nepravilnosti na koži, zato se manj vidijo strije, popokane kapilare, pa tudi kakšna modrica. ;)
Zahtevnost izdelave 3 / 5



Košarica

Zapri